IKT i Fredrikstadskolen

I læreplanverket for skolen defineres digitale ferdigheter som en av fem grunnleggende ferdigheter som alle elever skal utvikle gjennom det trettenårige skoleløpet, fra første trinn i grunnskolen til avgangsåret i videregående opplæring. Digitale ferdigheter likestilles med de andre fire grunnleggende ferdighetene, muntlige ferdigheter, å kunne lese, å kunne regne og å kunne skrive.

Utdanningsdirektoratet har egne sider hvor disse ferdighetene omtales nærmere, men de skal være del av alle læreres oppdrag i alle fag. 

På denne siden kan du lese om hvordan vi har rigget oss i Fredrikstadskolen for å gi elevene digitale ferdigheter ifølge læreplanen, og bruke digitale verktøy på en god måte i opplæringen.

Digitale enheter til elever

Elever fra 3. trinn i Fredrikstadskolen har fått utdelt sin egen digitale enhet – en Chromebook, med lader og beskyttelses-trekk, til bruk i skolearbeidet. Den enkelte skole bestemmer om maskinene kan tas med hjem. Det er utarbeidet et eget skriv til foresatte som distribueres av skolen.

Godt nettvett

Elevenes digitale enheter er sikret på flere måter:
- De er låst til elevens skole-bruker, slik at det ikke er mulig å laste ned eller installere noe på maskinen. Eleven kan heller ikke opprette en privat konto.
- Enhetene er satt opp med et filter som Kripos leverer, og som vedlikeholdes av Kripos. Her er det sperret for sider med skadelig og uønsket innhold. I tillegg sperrer vi for sosiale medier, og andre sider som skolene ønsker skal stå på lista.
- YouTube er satt opp med strenge restriksjoner. På barnetrinnet bruker vi innstillingen «Strengt begrenset YouTube-tilgang. Stort sett egnet for seere fra 9 år og oppover» For ungdomstrinnet har vi kategorien fra 13 år og oppover. 
- Disse tiltakene gjelder uansett hvilket nettverk enhetene er koblet til – også hjemme. 

Uansett hvilket filter man bruker er det viktig at de voksne interesserer seg i, og følger med på barnas internett- og skjermbruk. Det viktigste filteret installerer vi mellom ørene på elevene. Gode holdninger og kloke valg gjelder i den digitale verdenen også.

Teknologi for læring

Maskinen elevene får med seg hjem er ment for skolearbeid, på lik linje med annet skolemateriell. Den er ikke ment som spillmaskin på fritiden eller til bruk for andre enn eleven. 

Alle elever får en gratis reklamefri konto i Microsoft Office 365 som er tilpasset skolebruk. 

Brukernavn og passord

Elevenes brukernavn og passord forvaltes av FEIDE, som er en nasjonal tjeneste for hele utdanningssektoren. Lærere kan bistå elever med å bytte passord, og elever kan også gjøre dette selv ved å logge seg inn på mega.efeide.no. Ved å logge seg inn på Innsyn - Feide, kan elevene få se informasjonen som skoleeier har lagret om dem som brukere.

Les mer om bruk og lagring av personopplysninger i vår «Personvernerklæring for elever i grunnskolen».

Digitale læremidler

Fredrikstadskolen har en felles pakke med digitale læremidler. Denne omfatter digitale læreverk, oppslagsverk, samarbeidsplattformer og verktøy for produksjon av tekst, lyd og bilde/video. Disse er samlet i en egen portal som er tilgjengelig for elever og lærere via FEIDE. De viktigste er:

  • «Skolen» fra CappelenDamm - et læringsunivers som dekker alle fag
  • Creaza – verktøy for produksjon av tankekart, tegneserier og redigering av lyd
  • Book Creator – produksjon av digitale bøker
  • Polylino – digitalt bibliotek med bøker for alle fag og alderstrinn i grunnskolen (Bruk gjerne Polylino til å lese med barna hjemme også)
  • AskiRaski – lesetrening- og -opplæring
  • Kikora – digitalt matematikkverk
  • NRK skole – NRKs arkiv av klipp og programmer til skolebruk
  • Lille Norske Leksikon – barneutgaven av Store Norske Leksikon (SNL)
  • Soundtrap – studio for komposisjon og redigering av lyd, musikk og podcast
  • Microsoft 365 – kontorstøttepakke for lærere og elever – inkl. Teams
  • Skooler – samarbeids og læringsplattform med oppgaveverktøy, vurdering m.m.

Kunstig intelligens

I en stadig mer digitalisert verden er det viktig at skolen utnytter og tilpasser seg teknologiske fremskritt for å forbedre mulighetene i læringsarbeidet både for elever og lærere. Generativ kunstig intelligens i form av en stor språkmodell er et verktøy som kan hjelpe både lærere og elever på ulike måter. Kunstig intelligens har vært brukt i læremidler og verktøy i flere år, men i det siste har de såkalte språkmodellene gjort sitt inntog også i grunnskolen. Vi bruker to språkmodeller som er beregnet på elevbruk. Ingenting av det som skrives her, blir lagret eller brukt til videre trening av språkmodellen.  Disse verktøyene er:

Hvorfor bruker vi KI-verktøy i undervisningen?

  • En ressurs for både elev og lærer
    En språkmodell kan være en digital assistent i arbeidet på skolen, har gode allmennkunnskaper og er tilgjengelig 24/7.
  • Et utjevnende verktøy
    Det er ikke alle elever som har tilgang til like mye hjelp til skolearbeid hjemme som andre elever. På skolen skjer det også at elever blir sittende for seg selv og vente på hjelp. Dette kan en språkmodell hjelpe til med.
  • Bedre tilpasset opplæring
    En språkmodell svarer så godt den kan på spørsmål og oppdrag den får av brukeren, og ut fra hva brukeren sier at den selv trenger. Dette gir muligheter for elevene til å få svar tilpasset akkurat det de lurer på og med utgangspunkt i hva de forstår.
  • Tilpassing til samfunnet rundt oss
    Elever og lærere får mulighet til å bli kjent med og utnytte den nyeste teknologien på en trygg og kontrollert måte. Elever (og lærere) får hjelp til å uttrykke meninger og til å fremme disse i aktuelle situasjoner og ulike former.
  • En trygg måte å bruke Kunstig intelligens på
    De fleste KI-tjenestene på nettet er bak både pålogging og betaling. Lærere og elever har behov for tilgang til en KI hvor de slipper å betale for tilgangen, verken med penger eller opplysninger. 

Retningslinjer for bruk

Det er skolen som er ansvarlig for å sikre at retningslinjene blir ivaretatt.

Publisert: 20. september 2024 | Oppdatert: 11. februar 2026 kl. 12:20

Fant du det du lette etter?

Takk for din tilbakemelding!

Ditt svar kan være med på å gjøre nettsiden bedre.