Stort løft for Lunde og Gudeberg skole

Elevene ved Lunde skole og Gudeberg barne- og ungdomsskole startet det nye skoleåret i «nye» og flotte lokaler. 

Ordfører klipper snora ved Lunde skole og Gudeberg skole
Ordfører klipper snora ved Lunde skole og Gudeberg skole

Begge skolene fikk nye skolebygg i fjor. Nå har også de eldre delene av skolene fått en betydelig oppgradering. Ordfører Arne Sekkelsten fikk æren av å klippe snora under åpningene, til stor jubel fra elever og ansatte.

Lunde skole

Ved Lunde skole er det gjort et omfattende løft både inne og ute. Bygg A er, med unntak av bæresystemet, revet og bygd opp på nytt. I bygg B er det gjennomført en omfattende innvendig rehabilitering. Tekniske anlegg, blant annet ventilasjons- og elanlegg, er skiftet ut, og alle overflater er rehabilitert.

Også skolegården har fått et betydelig løft. Her er det kommet nye lekeapparater, vannrenne og lekehus, i tillegg til ny sykkelparkering.

Flere bilder fra åpningen er tilgjengelig på kommunens facebook.

 


Gudeberg skole 

Rehabiliteringen av Gudeberg skole har omfattet både bygningsmessige og tekniske tiltak. Skolen har fått ny ventilasjon, varme og belysning i klasserommene. Tidligere personalrom er bygget om til klasserom, skolen har fått et nytt og flott kjøkken for mat og helse, nye toaletter ved aulaen og nye lysarmaturer i hele skolen. Det er også gjennomført omfattende rehabilitering av overflater, med maling, nytt gulvbelegg og nye himlinger. Mange av klasserommene har fått nye interaktive tavler, og deler av skolen har fått nytt takbelegg.

Flere bilder fra åpningen er tilgjengelig på kommunens facebook

 

 Et stort løft for elevene

Med nye skolebygg, rehabiliterte eldre bygg og oppgraderte uteområder har både Lunde skole og Gudeberg barne- og ungdomsskole fått et betydelig løft.

– Dette er en stor dag for elever og ansatte. Gode og moderne skolebygg er viktig for et godt læringsmiljø, og vi er veldig glade for å kunne åpne de oppgraderte skolene, sier ordfører Arne Sekkelsten.

Det er også naturlig å rette en stor takk til elever og ansatte ved skolene, som har stått i en omfattende byggeperiode samtidig som skolehverdagen har fortsatt. Det har krevd både tålmodighet, fleksibilitet og godt samarbeid.

Kunst i skolegården

Som en del av oppgraderingen på Lunde skole åpnet vi også et nytt kunstverk. «Magma» er laget av kunstner Ask Holmen, som selv var til stede under åpningen. 
 
«Magma» er inspirert av landskapet rundt oss og de lokale steinbruddene som har satt sitt preg på denne delen av Fredrikstad gjennom generasjoner. Den storslåtte kunstinstallasjonen er laget i stein og består av en todelt hovedskulptur plassert i en steinsirkel. Rundt hovedskulpturen står ni mindre skulpturer, som har fått navn etter planetene i solsystemet. Skulpturene er utført i ulike bergarter som strekker seg utover i skolegården. 

Kunst er mer enn bare pynt. For den nysgjerrige eleven kan "Magma" bli starten på nye spørsmål og oppdagelser. For lærerne kan kunstverket åpne for nye samtaler og nye måter å lære på. Og for alle som besøker skolen, kan det være en påminnelse om hvor fascinerende verden er – både den vi kjenner, og den vi fortsatt prøver å forstå, sa Marianne Klever Næss, leder av Samfunnsutvalget under åpningen. 

 

Publisert: 21. august 2026 | Oppdatert: 21. august 2026 kl. 13:34

Fant du det du lette etter?

Takk for din tilbakemelding!

Ditt svar kan være med på å gjøre nettsiden bedre.