PFU: Fredriksstad Blad brøt god presseskikk

Pressens Faglige Utvalg (PFU) har konkludert med at Fredriksstad Blad brøt god presseskikk i dekningen av en varslingssak i Fredrikstad kommune.

diverse paragrafsymboler på sort-hvit bakgrunn
Illustrasjon paragraf (foto: Mostphotos)

Avisen ble felt på Vær Varsom-plakatens punkt 3.2, som stiller krav til kildekritikk og opplysningskontroll.

I januar 2026 publiserte Fredriksstad Blad en oppfølgningsartikkel om en varslingssak der en mellomleder i Fredrikstad kommune var suspendert. Artikkelen bygde utelukkende på anonyme kilder, som fremsatte sterke påstander om at suspensjonen skyldtes en «vendetta», og at saksbehandlingen var «iscenesatt».

Fredrikstad kommune klaget saken inn for PFU. Kommunen mente avisen ikke utviste tilstrekkelig aktsomhet ved bruk av anonyme kilder, og at kommunen ikke fikk anledning til å imøtegå påstandene.

PFUS KONKLUSJON

Pressens Faglige Utvalg (PFU) påpeker at bruk av anonyme kilder skjerper kravene til kildebredde og kontroll av opplysninger. At kommunen ikke ble kontaktet i arbeidet med en oppfølgingsartikkel om en varslingssak, brøt med disse kravene. Fremstillingen av avisens arbeid var også misvisende, da det for leseren fremsto som om kommunen var kontaktet.

Fredrikstad kommune tar avgjørelsen fra PFU til etterretning. 
- Vi er opptatt av at saker som involverer kommunen, dekkes på en måte som er i tråd med presseetiske normer, og at innbyggerne får et korrekt bilde av kommunens saksbehandling, sier kommunedirektør Inger Hegna.

PFUs fullstendige uttalelse kan leses på presse.no PFU-sak 26-041 – Fredrikstad kommune mot Fredriksstad Blad | Norsk Presseforbund (sak nr. 041/26).

Publisert: 30. april 2026

Fant du det du lette etter?

Takk for din tilbakemelding!

Ditt svar kan være med på å gjøre nettsiden bedre.