Anleggsdriften og ulemper for berørte
Selv om det benyttes moderne utstyr, kan en ikke unngå ulemper i form av støy, rystelser, vibrasjoner, støv og lignende.
Støy
Anleggsarbeidet følger Miljøverndepartementets retningslinjer for behandling av støy i arealplanlegging (T-1442) som gir anbefalte grenseverdier for støy fra bygge- og anleggsvirksomhet. Det er montert støymåler over adkomsttunnelen for å kartlegge støy fra anleggsaktivitetene.
Rystelser
Norsk Standard 8141 omhandler begrensninger i forhold til rystelser. Det er satt ut noen faste og noen flyttbare rystelsesmålere på omkringliggende bebyggelse som registrerer rystelsene fra hver salve. Antallet vil variere mellom 4-8 stk. Alle registreringene blir logget og sammenlignet med de grenseverdier som eksisterer (Norsk Standard 8141). Verdiene legges til grunn for tiltak ved eventuelle overskridelser og ved planlegging av neste salve
Anleggsdriften og ulemper
- Det sprenges 1 – 4 salver hver dag unntatt lørdag. Hver salve vil høres som en serie smell. De første salvene blir små, deretter øker de i styrke. Hver sprengning resulterer i rystelser og vibrasjoner som vil merkes.
- En sirene vil gi melding om at det straks skal sprenges. Denne sirenen står på ett minutt før det smeller. Sirenen vil bli benyttet de fire første ukene av anlegget.
- Det vil kunne kjennes lufttrykk og vibrasjoner etter sprengningene, for eksempel i form av glass som klirrer.
- Boring vil pågå store deler av dagen, og vil høres.
- Rensking av fjellet vil pågå ca 0,5 – 1,5 time før hver salve. Lyden av pigghammer vil høres.
- Lyden fra ventilasjonsviften vil høres.
- Opplasting og utkjøring av stein tilsvarende en salve på 350 fast kubikkmeter fjell tar ca tre timer.
- Totalt vil nær 6000 billass med stein bli kjørt ut i St.Croix gate, og de samme bilene skal også inn i fjellet og hente stein.
- St.Croix gate blir innsnevret, og det vil merkes at fremkommeligheten i gaten blir redusert.
Råd for sikring av ting og gjenstander inne i boligen
- Selv om vibrasjonene er små, kan løse gjenstander i hyller og skap flytte seg litt utover etter hvert og til slutt falle ned. Særlig utsatt er gjenstander plassert på glasshyller. Følg derfor med og flytt tingene innover om de kommer for nær kanten.
- Krystallglass bør stå litt fra hverandre. Har du ekstra verdifulle glass, bør du vurdere å pakke dem ned eller sette dem på sikker plass.
- Se også til at bilder og malerier henger godt på veggen. Tunge bilder festet til veggen med en tynn stift er en dårlig løsning. Sjekk gjerne at tauverk på verdifulle bilder eller malerier er i god stand.
Sist endret 02.04.2008 09:39:17