Bok til alle

Vanlige bøker er utilgjengelig for en million nordmenn. Det kan skyldes at man har dysleksi, et annet morsmål, er leseuvant eller har en funksjonshemming som for eksempel at syn eller konsentrasjon svikter. Disse trenger tilrettelagt litteratur for å kunne lese. Fredrikstad bibliotek har en samling tilrettelagt litteratur, og vi hjelper gjerne til med å finne bøker.

Leser søker bok - Leser søker bok er en allianse med over 20 organisasjoner som jobber for at alle skal ha tilgang til litteratur. De gir blant annet ut bøker og har et eget nettsted.  

Boksøk.no -  vanlig tekst er utilgjengelig for 30 prosent av oss. På boksok.no finnes bøker for et hvert behov. Arkivet inneholder ca 400 titler som er lagt til rette på ulike måter for å nå forskjellige lesere. Du kan søke bøker etter emne, sjanger, alder og hvordan boka er gjort tilgjengelig. Du finner en fyldig omtale av bøkene. I tillegg får du vite om de er til salgs, og på hvilke bibliotek du kan låne dem.

Skolenettet - har også egen side om lesevansker.


Klar taleKlar tale - lettlest ukeavis.

Norsk lyd- og blindeskriftbibliotek - hvor det er mulig å få lest om hjemmesiden med ReadSpeaker. De har en egen hjemmeside for barn og ungdom og en side med nyttige lenker for synshemmede.

 

telefonVIKTIGE TELEFONNUMRe
Caption som ikke vises
Brann 110
Politi 112
Ambulanse 113
Legevakt 69 36 78 70
telefonSNAKK MED OSS
  • Servicetorget : 69 30 60 00
    Åpningstid: 0900 - 1600
     
  • Chat med oss